Нові наукові дані, викладені в цій статті, підтверджують, що при лікуванні тварин із захворюваннями шкіри необхідно докласти всіх зусиль для відновлення цілісності шкірного бар'єру. Це особливо важливий фактор у випадку атопічного дерматиту, який спонукав компанію Ceva Sogeval, Франція, розробити шампунь для собак та котів Douxo® Calm.

Лінія шампунів Douxo®, що містить фітосфінгозин, протягом багатьох років використовується власниками домашніх тварин та ветеринарними лікарями світу для відновлення шкірного
бар'єру. Шампуні Douxo® містять активні інгредієнти та наповнювачі для покриття шкіри захисним шаром. Дослідження інноваційних молекул - є ключовим аспектом прогресу, досягнутого компанією Ceva Sogeval, Франція. Douxo® Calm має унікальний склад, що поєднує в собі 6 активнодіючих інгредієнтів: Avenanthramides, STIMU-TEX® AS, SK-InfluxTM V, Pseudofilaggrin, Lipidure® PMB та Phytosphingosine.

Інноваційна формула шампуню використовує новітні наукові досягнення на благо здоров'я тварин! Douxo® Calm відповідає трьом основним цілям: допомагає боротися з запаленням шкіри та свербіжем, сприяє відновленню шкірного бар'єру та допомагає контролювати мікрофлору шкіри (мал. 1).

A. Допомогає в управлінні запаленням та свербіжем

Douxo® Calm містить у своєму складі дві синергічні діючі речовини:
- авенантрамід - допомагає миттєво усунути свербіж;
- унікальна суміш рослинних стеролів - допомагає припинити вироблення медіаторів запалення, які закріплюють алергічні реакції. Таким чином, хронічне запалення краще контролюється.

1. Авенантрамід
Авенантраміди - очищена фракція колоїдних екстрактів вівса. Колоїдні екстракти вівса вже давно використовуються для полегшення свербежу та зменшення подразнення шкіри, пов'язаних з різними синдромами . У дерматології ці рослинні екстракти, як відомо, заспокоюють атопічний дерматит і псоріаз. Проте протягом тривалого часу неможливо визначити точні компоненти завдяки яким обумовлена протизапальна активність вівса.

a) Походження та властивості авенантраміду
Зерно вівса (Avena sativa) складається з крохмалю (67%), протеїнів (14%), ліпідів (9%), бета-глюканів (6%), неорганічних речовин (3%) та інших компонентів (1%), включаючи авенантрамід (мал. 2).

 

Авенантрамід - це поліфенол, потужний антиоксидант, присутній лише у зовнішньому шарі зерна вівса (показаний в люмінесцентному синьому кольорі на фото 1), в невеликих кількостях (25 ppm).

Результати досліджень, проведених з кількома фракціями вівса показують, що протизапальний ефект обумовлений майже виключно наявністю авенантрамідів (1) (мал. 3). Антиоксидантний ефект також відзначається для цієї фракції(2).

 b) Доведені протизапальні властивості у людей і тварин
 
Навіть при дуже низьких концентраціях, авенантрамід використовує декілька механізмів для пригнічення вивільнення запальних цитокінів у кератиноцитах 1,3. Результати тестів in vitro підтверджені in vivo, сила ефектів залежить від дози.

Механізм дії

- Авенантрамід пригнічує активність люциферази NF-κB (ядерний фактор Каппа B): цей білок є важливим регулятором експресії багатьох прозапальних білків. У більшості клітин білки NF-κB утримуються всередині цитоплазми та зв'язані з білками інгібітора NKF-α (інгібітор NFKB-альфа). Коли клітини піддаються дії позаклітинних подразників (таких як TNF-α), активізуються ферменти, які вивільняють NF-κB-білки.

- Авенантрамід також сповільнює дегенерацію IκB-α та пригнічує вивільнення IL-8 (інтерлейкіну-8), тим самим доповнюючи протизапальний ефект, зазначений вище.

Два типи агоністів:

- сполука 48/80, що складається з експериментального (поліамінного) синтезу, індукуючого секрецію серозних мастоцитів,

- субстанція Р

Вони були використані для стимуляції дегрануляції мастоцитів людини і подальшого вивільнення гістаміну та прозапальних цитокінів.ьСполука 48/80 імітує гуморальну імунну відповідь, тоді як субстанція P викликає клітинну імунну відповідь (мал. 4). Авенантраміди пригнічують вивільнення гістаміну та протизапальних цитокінів незалежно від типу імунної реакції (мал. 5), тому виникає модуляція як гуморальних, так і клітинних імунних реакцій.

 

Результати у тварин

Ці дані підтверджені in vivo. Топікальне застосування авенантарамідів мишам призводить до статистично значного зниження реакцій гіперчутливості1 (мал.6). У експериментальній моделі частота свербежу зменшилася на 41% (мал. 7), тобто результат еквівалентний впливу гідрокортизону. Крім дії на запальний процес, авенантраміди модулюють ноцицептивну відповідь, пов'язану з свербежем.

 

 

Результати у людини

Антигістамінний ефект авенантраміду, що спостерігали in vitro4, підтверджувався in vivo на людях. Контрольоване дослідження(4) показало статистично достовірне зменшення свербежу та еритеми, обумовлених гістаміном.

До цього дослідження(4) було включено десять пунктів. Розчингістаміну застосовували на шести різних ділянках, з окремим контролем на кожній ділянці. Розчин на основі авенантраміду застосовували місцево на кожній ділянці. Спостерігали зменшення зуду, еритеми та набряку більш ніж на 90% (таблиця 1). Таким чином, були доведені клінічні переваги авенантраміду.

 

c) Антиоксидантні властивості при багаторазовому застосуванні

Авенантрамід - поліфенол, який володіє антиоксидантними властивостями(2,6). Зокрема, їх протизапальна та антипроліферативна дія може відігравати захисну роль щодо певних патологій у людей, таких як коронарні захворювання(8) та рак товстої кишки. Фактично, ризик раку товстої кишки знижується у людей, що споживають цільнозернові крупи, такі як овес, і доведено, що авенантраміди беруть участь у цій захисній функції.

У дерматології, антиоксидантний ефект також проявляється обмеженням експресії вільних радикалів, які сприяють замкненому циклу хронічного запалення.

Висновок 

 • Авенантрамід - поліфенол з потужними протизапальними та антиоксидантними властивостями. Визнаний протисвербіжний ефект колоїдних екстрактів вівса грунтується майже виключно на наявності в його складі авенантраміду.
 • Доступні результати щодо впливу авенантраміду сприяють їх застосуванню при ад'ювантному лікуванню атопічного дерматиту, з метою зниження доз кортикостероїдів, що вводяться(3).
2. STIMU-TEX®AS

STIMU-TEX®AS - запатентований рослинний комплекс. У рамках формули Douxo® Calm, він доповнює протизапальний ефект, ініційований авенантрамідом, допомагаючи контролювати стійке запалення. STIMU-TEX®AS містить відпрацьований віск зерна ячменю у поєднанні з відібраними фракціями олії каріте та арганової олії. Ці три рослинні екстракти застосовуються в традиційній медицині завдяки їх вираженій заспокійливій, протизапальній та антигістамінній (і, отже, протиалергічній) дії, підтвердженій результатами клінічних досліджень(9).

a) Склад

 • відпрацьований віск зерна ячменю, має пряму антигістамінну та протизапальну дію, пригнічуючи інтерлейкін IL-1α. Цей віск дуже багатий на лінолеву кислоту, незамінні жирні кислоти, що дозволяє епідермісу бути захищеним від зовнішнього впливу різноманітних подразників.
 • арганова олія екстрагується з кедрових горіхів дерева, що вирощується виключно в Марокко: Argania spinosa (сімейства Sapotaceae). Ця олія використовується в традиційній марокканській медицині, як місцево, так і в їжі для лікування дерматологічних захворювань. Арганова олія має дуже високу концентрацію вітаміну Е, лінолевої кислоти, каротиноїдів та незамінних жирних кислот. Завдяки цьому STIMU-TEX®AS володіє антигістамінними властивостями.
 • олія каріте, її також одержують з горіхів дерева, що належить до сімейства Sapotaceae: Butyrospermum Parkii. Згадування про заспокійливі властивості олії каріте були відомі в Єгипті ще 2000 років тому. Олія каріте має протизапальні властивості (інгібування інтерлейкіну IL-1α). Високий вміст жирних кислот у її складі зміцнює захисний бар'єр шкіри.

b) Потужні протизапальні та антигістамінні властивості

 • Лабораторні дослідження
При in vitro дослідженні інгібуючого ефект у STIMUTEX®AS на секрецію інтерлейкіну-1α, основного медіатора запалення, для порівняння брався показник дії дексаметазону (9) (рис. 8). Антигістамінні властивості також були продемонстровані in vitro. У умовах випробувань, STIMU-TEX®AS повністю заблокував біоактивність 1 μM гістаміну(9).


 • Клінічні результати

Антигістамінну ефективність STIMU-TEX®AS для людей вивчали в Університеті Ієни (Німеччина, Elsner P9). Шкіра десяти здорових добровольців оброблялася іонофорезом через передпліччя (техніка, яка використовує застосування слабкого електричного заряду для доставки молекул через шкіру). Результати, що спостерігалися після введення гістаміну іонофорезом, порівнювалися з результатами, отриманими від контрольних пацієнтів, які отримували тільки дистильовану воду:

- введення дистильованої води не викликало шкірної реакції - контрольний - суб'єкт негативний.

- введення гістаміну викликало зміни перфузії шкіри (виявляли за допомогою лазерного зображення Доплера) та утворення пастозності шкіри (комп'ютерне вимірювання поверхні шкіри) - суб'єкт позитивний.

- застосування STIMU-TEX®AS значно знизило реакцію, викликану гістаміном (мал. 9).

 

c) Вплив на якість бар'єру шкіри

У атопічних хворих дефектний бар'єр шкіри не забезпечує адекватного захисту від проникнення екологічних алергенів, що, полегшує алергічну сенсибілізацію. STIMU-TEX®AS здатний підвищити ефективність шкірного бар'єру завдяки своїм перевіреним перевагам: він одночасно володіє компенсаторними, зволожуючими, заспокіливими та цілющими властивостями. Крім того, його надзвичайно високі рівні толерантності дозволяють включити його до складу дитячої медичної продукції.

Висновок

 • STIMU-TEX®AS - це комбінація активних речовин на основі рослинних екстрактів: відпрацьований віск зерна ячменю, олія каріте та арганова олія. Його ефективність базується на компонентах (незамінні жирні кислоти, фітостероли), що працюють синергічно для блокування запального процесу.
 • STIMU-TEX®AS допомагає контролювати шкірні алергічні реакції, уповільнюючи запальні процеси та відновлюючи бар'єр шкіри (Малюнок 10).

B. Відновлення шкірного бар'єру

Контроль свербежу та запалення допомагає зламати замкнений кругообіг атопії та запобігає розповсюдженню перезараження. Проте цього недостатньо для атопічних тварин, оскільки було доведено, що їх шкірний бар'єр має початкові генетичні дефекти, які сприяють розвитку алергічних реакцій. Таким чином, епідермальні ураження є не лише наслідком свербежу та запалення: вони також є результатом самого по собі тендітного шкірного бар'єру, який слід максимально захистити.

Формула Douxo® Calm була розроблена для стимуляції регенерації рогового шару шкіри, тим самим сприяючи довготривалому керуванню алергії. Фітосфінгозин, що входить до складу всієї лінійки шампунів Douxo®, є універсальним про-керамідом, що реструктурує бар'єр шкіри. Фітосфінгозин входить до формули Douxo® Calm. Нова активна речовина, отримана з останніх досліджень, використовується для доповнення та посилення його дії: SK-InfluxTM V. Крім того, до формули додано ще два активних інгредієнта для оптимізації відновлення бар'єрної оболонки шкіри.

1. SK-InfluxTM V

Цей комплекс призначений для повного відновлення шкірного бар'єру, стимулюючи регенерацію рогового шару. SK-InfluxTM V забезпечує всі компоненти, необхідні для синтезу ліпідів рогового епідермального шару:

- фітосфінгозин,
- комплекс керамідів (кераміди 1, 3, 3В та 6),
- напівсинтетичний рослинний холестерол (щоб уникнути будь-якого ризику реакції на можливі сліди тваринного білка);
- вільні жирні кислоти.

SK-InfluxTM V характеризується багатопластинною структурою, що нагадує ту, яка міститься в роговому шарі шкіри (Фото 2).

a) Механізм дії

SK-InfluxTM V швидко інтегрується в ліпідний розчин, його компоненти глибоко проникають, щоб допомогти шкірі регенерувати. Завдяки схожості його пластинчаcтої структури з роговим шаром шкіри, SK-InfluxTM V заповнює ділянки з дефіцитом ліпідів (мал. 11).


b) Оптимальне проникнення

Дуже висока інтеграційна здатність компонентів SK-InfluxTM V до ліпідного розчину рогового шару продемонстрована в in- vivo дослідженні, проведеному Інститутом Доу, Університету Айови (Сполучені Штати) 10. Порівнювали три різні композиції, кожна з яких містить таку ж саму концентрацію (0,5%) кераміду 6, радіоактивно позначеного на С14.

- Формула 1: масляно-водна емульсія з етоксильованим сорбітановим ефіром,
- Формула 2: масляно-водна емульсія з ефіром полігліцерину;
- Формула 3: SK-InfluxTM V багатопластинкова система.

Кожна формула була нанесена топікально на зразок прозорого рогового шару (1,5 см х 1,5 см). Формула залишалася на місці нанесення протягом однієї години, після чого видаляли надлишок: цю процедуру повторювали три рази. Потім знімали десять шарів рогового шару, щоб створити розрив у шкірному бар'єрі (метод стрічкового видалення). Радіоактивність кожної смуги вимірювали за допомогою рідкого сцинтиляційного підрахунку. Багатопластинна система SK InfluxTM V продемонструвала найвище інкорпорування радіоактивно-поміченого кераміду 6: цей комплекс підвищує біодоступність кераміду 6 більш ніж на 38% у порівнянні з іншими масляно-водними емульсіями.

Кількість кераміду 6, що вимірюється в нижніх шарах, також вища, ніж у інших емульсіях. Тому глибоке проникнення тканин ліпідів оптимізується за допомогою SK-InfluxTM V (мал. 12).

c) Регенерація бар'єру шкіри

Регенеративний ефект SK-InfluxTM V на шкірний бар'єр оцінювали на досліджуваній пробі шкіри свиней10. Шкіра вперше була штучно роздратована багаторазовими застосуваннями ацетону, а розрив шкірного бар'єру був визначений методом TEWL.

SK-InfluxTM V застосовували протягом 20 годин, для вимірювання кількісного показнику відновлення бар'єру використовували TEWL. Порівняння з контрольним продуктом (що складається з ліпідної пластинчастої системи) показало, що при використанні SK-InfluxTM V, відсоток відновленої шкіри був значно вище (p <0,05), доводячи, що цей комплекс ефективно допомагає шкірному бар'єру відновитися (Малюнок 13).d) Перевірені клінічні переваги у людей

Ефект місцевого застосування SK-InfluxTM V на шкіру вивчався у 182 пацієнтів з атопічним дерматитом або контактною алергією11. Дерматологи виявляли тяжкість симптомів (сухість шкіри, свербіж та еритему) через 4 та 8 тижнів відповідно після застосування. Результати показали статистично значиме клінічне поліпшення (мал. 14).

 

Висновки

 • SK-InfluxTM V допомагає ефективно відновлювати дефектний бар'єр шкіри у атопічних пацієнтів.
 • Вплив SK-InfluxTM V клінічно проявляється поліпшенням зволоженості шкіри та зменшенням реакцій гіперчутливості.
 • Поліпшивши бар'єрну функцію шкіри, цей комплекс гальмує проникнення алергенів, тим самим сприяючи профілактиці рецидивів у атопічних тварин.

 

2. Псевдофілагрин

Псевдофілагрин призначений для підтримання захисної функції та гідратації шкіри. Однією з найважливіших функцій бар'єру шкіри є відновлення втрат води (TEWL), щоб захистити організм від зневоднення.

Серед молекул, що сприяють збереженню зволоженості шкіри, важливо виділити філагрин та інволюрин. Ці два поліпептиди є білками, які зв'язані з кератиновими волокнами. Розщеплення філагрина виробляє природний зволожуючий чинник (NMF), який має важливе значення для гідратації шкіри (малюнок 15).


a) Пептид, багатий на глютамін

Амінокислота глютамін відіграє важливу роль у поліпептидах, які забезпечують зв'язок між пластинчастою ліпідною структурою та білками шкіри12. Глютамін є похідним глутамінової кислоти, його застосування вважається корисним для відновлення пацієнтів та / або пацієнтів під навантаженням. Все більш очевидним є факт, що зниження рівня глютаміну в плазмі та в м'язах змінює імунний статус (13-15).

З урахуванням цих знань було розроблено псевфофілагрин. Псевфофілагрин - це збагачена глютаміном пептидна фракція, отримана з дріжджів. Вживання псевдофілагрину спрямоване на покращення функцій інволюкрину та філагрину, а отже, сприяє цілісності бар'єру шкіри.

 

b) Збереження гідратації шкіри

Кілька досліджень показали, що псевдофілагрин покращує здатність утримання води у атопічних тварин і, отже, сприяє епідермальній гідратації.

Дванадцять досліджуваних осіб (8 чоловіків та 4 жінки у віці від 24 до 37 років) брали участь у дослідженні(16), щоб підтвердити важливість псевдофілагрину в ефективності та підтриманні захисної функції гідратації шкірного бар'єру. На початку дослідження виміряли гідратацію шкіри та TEWL на шкірі зони передпліччя, щоб отримати базові значення. Всім учасникам застосували спеціальні препарати два рази на день протягом одного тижня, кожен з яких відповідає ідентичному протоколу. Необроблене передплічя служило контролем.

Через один тиждень застосування, досліджуваним особам наносили специфічний подразник (що містить 3% лаурилсульфату натрію) на обидва передпліччя протягом 24 годин, щоб викликати дефект бар'єру шкіри. TEWL та гідратацію шкіри вимірювали через 5, 15, 30, 45 та 60 хвилин після видалення подразника.

Різке збільшення TEWL спостерігалося після видалення подразника, що підтверджує розрив шкірного бар'єру. Значення TEWL потім поступово падають протягом наступних 60 хвилин. Оброблені ділянки зареєстрували нижчі значення TEWL (мал. 16).


Вологість псевдофілагрину оцінювалась методомкорнеометрії. Цей метод використовується для  розрахунку показника гідратації шкіри (у довільних одиницях) у поверхневих шарах епідермісу.

Корнеометрія не визначила жодної прямої гідросистемності псевдофілагрину (мал. 17). Тому можна припустити, що позитивні ефекти псевдофілагрину полягають у його здатності зберігати цілісність шкірного бар'єру, внаслідок чого зменшується непомітна втрата рідини і тим самим зберігається гідратація (непрямий ефект).


Висновки

 • Псевдофілагрин - це синтетичний пептид.
 • Клінічні результати вказують на те, що псевдофілагрин стимулює реставрацію шкірного бар'єру і опосередковано сприяє обмеженню втрати трансепідермальної рідини.

 

3. Lipidure® PMB

Lipidure® PMB - це синтетичний фосфорилхоліновий полімер. Структура катіонної групи дає йому сильну спорідненість з кератином.

Хімічна структура Lipidure® PMB була розроблена для того, щоб повністю зануритися у фосфоліпідні двошарові форми, що утворюють клітинні мембрани (мал. 18). Після застосування, Lipidure® PMB зв'язується з волоссям та епідермісом менш ніж за 30 секунд і залишається протягом декількох днів.

 

Lipidure® PMB - найсучасніша активна речовина. Його властивості походять від його біоміметиків і біологічної сумісності.

a) Зволожуючі властивості

Lipidure® PMB працює одночасно на двох рівнях, для сприяння гідратації шкіри(17).

- Структура Lipidure® PMB аналогічна структурі природного зволожуючого фактора (NMF), який утримує та зберігає воду в роговому шарі. Lipidure® PMB синергічно працює з природними гідратаційними механізмами шкіри.

- Завдяки своїй ліпофільній природі, Lipidure® PMB зміцнює пластинчасту ліпідну структуру шкіри, тим самим сприяючи обмеженню втрати води в епідермальному стані (або TEWL).

Ця "подвійна функція" дозволяє Lipidure® PMB забезпечити зменшення сухості шкіри.

Lipidure® PMB також діє на рівні шкіри: сприяє гідратації шкіри (Малюнок 19) та допомагає у відновленні пошкоджених ділянок волосяного покрову шляхом прив'язки до цих ділянок.

 

b) Довгострокове посилення бар'єру

Lipidure® PMB також зв'язується з першим мікрометром рогового шару, утворюючи захисний гідрогель (фото 3), який залишається на поверхні живого шкірного шару навіть після декількох промивань(18).

 

Шкіра краще захищена від зовнішніх агресорів: подразники що проникають крізь шкіру, забруднення, холод тощо. Спостерігали також протизапальний ефект (зменшення вивільнення IL-1α та обмеження еритеми) (18).

Висновок

 • Lipidure® PMB - це потужний зволожувач. Він гідратує як безпосередньо, захоплюючи та зберігаючи воду, так і побічно, обмежуючи втрату трансепідермальної рідини або TEWL.

 

C. Контроль поверхневої флори: Фітосфінгозин

Травмування шкіри та свербіж сприяють поширенню мікрофлори. У атопічних тварин аномалії в мембрані корнеоцитів також сприяють прикріпленню Staphylococcus intermedius і його розмноженню на поверхні шкіри. Після чого можуть спостерігатись ненормально великі колонії бактерій, що розширюються відповідно до тяжкості ураження. Це бактеріальний над ріст (BOG).Таке ж явище можна спостерігати і з дріжджами, такими як маласезія; це Malassezia Over Growth (MOG). Тому дуже важливо, щоб спеціальні засоби для зовнішнього застосування мали можливість контролювати флору, щоб обмежити ускладнення. Ця роль належить фітосфінгозину у складі Douxo® Calm.

1. Універсальний прекурсор керамідів

Фітосфінгозин є природним компонентом керамідів (3, 6 і 9), які утворюють гідроліпідну плівку шкіри. Застосування фітофінгозину стимулює загальний синтез керамідів за допомогою кератиноцитів(19). Фітофінгозин також активує анаболізм білка та відіграє декілька ролей: утворення десмосоми, створення кератинового цитоскелету та гідратації шкіри (шляхом синтезу філагрину, прекурсору природного зволожуючого фактора або NMF). Фітосфінгозин в цілому сприяє цілісності епідермального бар'єру.

2. Антибактеріальні властивості

Крім ролі в структурі рогового шару, фітосфінгозин володіє антибактеріальними властивостями(20). Він діє як регулятор поверхневої флори й володіє бактерицидними властивостями проти більшості бактерій резидентної флори, а також гальмує ріст маласезій, що мають тенденцію до розростання у атопічних тварин. Мінімальні інгібуючі концентрації фітосфінгозину дуже низькі (табл. 1), що допомагає контролювати як бактеріальну, так і грибкову флору та обмежити ризик ускладнень.

 

Фітофінгозин відіграє важливу роль у підтримці гомеостазу шкіри, саме тому він входить до складу всієї лінії продуктів Douxo®.

Висновок

 • Фітосфінгозин, виключно запатентована формула компанії Ceva Sogeval, входить до складу всього діапазону шампунів Douxo®, завдяки його реконструктивній дії на шкірний бар'єр, а також регулюючому впливу на поверхневу флору.

 

Загальний висновок

 • Шампунь Douxo® Calm компанії Ceva Sogeval містить унікальну формулу для глобального підходу до контролю та лікування алергії шкіри.

   

 

Список літератури

1. Sur R, Nigam A, Grote D et al - Avenanthramides, polyphenols from oats, exhibit anti-inflammatory and anti-itch activity. Arch Dermatol Res 2008; 300: 569-574.

2. Lee-Manion AM, Price RK, Strain JJ, et al - In vitro antioxidant activity and antigenotoxic effects of avenanthramides and related compounds. J Agric Food Chem 2009; 57(22): 10619-10624.

3. Cerio R, Dohil M, Downie J, et al. – Mechanism of action and clinical benefits of colloidal oatmeal for dermatologic practice. J Drugs Derm 2010; 9: 1116-1119.

4. Schaums G. Oat avenanthramides: new actives to reduce itch sensations in skin. Presented at 23th Congress of International Federation of Societies of Cosmetic Chemists; October 24-27, 2004, Orlando FL.

5. Données internes Ceapro Inc.

6. Fagerlund A. et al. Radical-scavenging and antioxidant activity of avenanthramides. Food Chemistry 2009; 113: 550-556

7. Guo W et al. Avenanthramides inhibit proliferation of human colon cancer cell lines in vitro. Nutr Cancer. 2010; 62(8): 1007-16.

8. Liu L. et al. The antiatherogenic potential of oat phenolic compounds. Atherosclerosis 2004 Juil; 175(1): 39-49.

9. Données internes DSM Nutritional Products

10. Wollenweber U, Korevaar K, Rawlings AV, et al. Application of a skin-identical lipid concentrate for enhanced skin moisturization and protection. SOFW Journal 2004; 9: (130); 12-18.

11. Berardesca E, Barbareschi M, Veraldi S, et al. Evaluation of efficacy of a skin lipid mixture in patients with irritant contact dermatitis, allergic contact dermatitis or atopic dermatitis: a multicenter study. Contact Dermatitis 2001; 45(5): 280-285.

12. Maltoltsy, AG et al. Characterization of the keratin polypeptides of normal and psoriatic horny cells”, Jrnl Invest Derm 1983; 80: 185-188.

13. Lacey JM, Wilmore DW - Is glutamine a conditionally essential amino acid? Nutr Rev 1990; 48: 297-309.

14. Souba, WW, Herskowitz K, Salloum RM, et al - Gut glutamine metabolism. J Parenter Enteral Nutr 1990; 14: 45-50.

15. Wagemaakers AJM - Amino acid metabolism, muscular fatigue and muscular wasting. Int J Sports Med 1992; 13: 110-113.

16. Données internes Arch Personal Care Products, 2006.

17. SPC Asia, Mars 2004.

18. Tsuchida M, Shimada K - 2003, C&T. 118: 63-68.

19. Documentation Evonik Personal care

20. Farwick M. et al. Antimicrobial and Anti-inflammatory activity and efficacy of phytosphingosine: An In vitro and In vivo Study Addressing Acne Vulgaris. Cosmetic Science Technology 2008; 143-147.